دستکش حرارتی

 

پتوی برقی

 

 

 

نظامیان ارتش آمریکا در عراق به کمک نرم‌افزار ترجمه‌ی پیشرفته‌ی IBM، در برقراری ارتباط با شهروندان عراقی و نیروهای امنیتی محلی مشکلی نخواهند داشت.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نرم افزار که MASTOR نام دارد، قادر است صحبت‌های انجام شده به زبان انگلیسی را در آن واحد به زبان عربی ترجمه کند‌ که این امر به نظامیان آمریکایی که مسلط به زبان عربی نیستند، کمک زیادی خواهد کرد.

نرم‌افزار مذکور که از توانایی تشخیص زبانشناسی برخوردار است، بیش از 50 هزار لغت انگلیسی و یک‌صد هزار لغت عربی را ترجمه می‌کند،‌ در این نمونه یک آموزش دهنده‌ی ارتش آمریکا که سعی در آموزش نیروهای پلیس عراق را دارد، می‌تواند به میکروفون متصل شده به سیستم ترجمه‌ی IBM که به یک لپ‌تاپ متصل است، به زبان انگلیسی صحبت کند؛ فن‌آوری مذکور صحبت‌های انجام شده را به زبان عربی ترجمه می‌کند و به صورت صوتی برای نیروهای پلیس عراق پخش می‌شود.

این فن‌آوری که نسخه‌ی PDA آن نیز موجود است، همچنین از طریق سرور‌های تلفن نیز قابل دسترس است.

منبع : ایسنا

 

 این ربات که ساخت کشور ژاپن است Murata Boy نام دارد. وزن این ربات ۵ کیلوگرم است و در هر ثانیه ۷۶ سانتی متر را طی میکند. قد ربات نیز ۲۰ سانتی متر است.

مشکل ترین بخش طراحی چنین رباتی حفظ تعادل است. این ربات با استفاده از سنسورهای مخصوصی زاویه و سرعت را اندازه گیری می کند و سپس در مورد چگونگی حرکت تصمصیم می گیرد.

 

مایکروسافت تصدیق کرد که سیستم عامل ویندوز ویستا به گونه‌ای طراحی شده است که کپی غیرقانونی از روی آن غیر ممکن خواهد بود.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری جهان که از بابت کپی غیرقانونی برنامه‌هایش به‌ویژه ویندوز XP در جهان، ضرر مالی قابل توجهی را متحمل شده است، با همکاری کارشناسان و متخصصان امنیتی، ویستا را طوری طراحی کرده است که قانون کپی‌رایت خواه‌ناخواه به اجرا در می‌آید.

بر اساس اعلام مایکروسافت ویستا در ابتدای طراحی، از لحاظ امنیتی در سطح پایین‌تری از ویندوز XP، قرار داشت.

مایکروسافت بر آورده کرده است که از هر پنج نسخه‌ی نرم‌افزار ویندوز در جهان، یکی به طور غیر قانونی کپی شده است، در حالی که برنامه‌ی ویندوز بر روی 90 درصد از رایانه‌های جهان نصب شده است.

شرکت Business Software در ماه می ‌اعلام کرد: 35 درصد از نرم‌افزارهای رایانه‌یی مورد استفاده در سراسر جهان غیر قانونی هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران